SiyasetHaberleri

DENEYİMLİ SİYASETÇİDEN UYARI!


Deneyimli siyasetçi, stratejist Esen Ermiş Ertürk hanımefendi katıldığı Tv programında Ukrayna-Rusya krizi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Putin’in biyografisini uzun yıllar önce kaleme almış bir siyaset bilimci olan Esen hanım’ın açıklamaları özetle şöyle

“Sayın Cumhurbaşkanı krizin başında şöyle bir şey söyledi, Türkiye, Ukraynadan da Rusyadan da vazgeçemez dedi. Bunu niye dedi? Öncelikle bunu idrak etmek gerekiyor. Çünkü Karadenize en uzun kıyısı olan 2.ülkesiniz. (Birincisi Ukrayna) Dolayısıyla buradaki barış ve istikrar sizin için dünyadaki birçok ülkeden daha önemli Sayın Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ne dedi? “19.20.21.maddeleri uygulanacak Montrö Sözleşmesinin” dedi. Malum bugünler de Montrö Sözleşmesini sürekli birileri çekiştirip duruyor. Ve Sayın Genel Kurmay Başkanı şöyle bir ek yaptı Aşındırılması kimseye fayda getirmez. Bugüne kadar nasıl riayet edildiği seyahat edecek dedi. Şimdi devletin en tepesinden gelen bu bu iki açıklama önemli. Günlerdir Ukrayna-Rusya krizi konuşuluyor ekranlarda belki biraz daraldınız ancak kısaca özetlersek daha sağlıklı anlaşılacak. Eğer Amerika, Ukraynayı bu işin içinden sağ salim çıkartırsa, yani Ukraynayı Rusyaya yenilmeden bu savaştan çıkarırsa. Rusya için SSCB dağılma günlerine benzer bir süreç başlayabilir. Neden derseniz çünkü bu kadar büyük idealleri olan bir Putin Rusyayı sıcak denizlere açma ve yeni, modern Çarlık Rusyası kurmak isteyen Putin sadece doğalgaz ve yeraltı kaynaklarına dayalı bir ekonomik sistem kurmuştur. Batıyı kendi doğalgazına bağımlı hale getirdi sözlerinin de bir yere kadar geçerliliği olduğunu,yaptırım uygulamaya başlayan AB ülkelerinde görüyoruz.

Çarlık hayali olduğunu ben kendisinin biyografisini yıllar öncesinde öğrenci iken yazmış birisi olarak söylüyorum. Hem karakteri gereği hem de onu yetiştiren mekanizmalar bunun için hazırladı. Kendi hayallerini Rus halkının hayali haline getirebildi mi bunu bilmiyoruz. Öte yandan bu kadar agresif ve hızlı adımları Çini de çok mutlu etmiyor ben böyle gözlemliyorum. Ekonomik ve stratejik bir ... olarak Çin,Rusyaya destek konusunda direk ve net destek açıklamalar yapmaktan imtina ediyor ve daha çok tarafsız cümleler kuruyorlar. Tabi onlar da fırsattan istifade Tayvan ile ilgili bazı girişimlerde bulunabilirler. Böyle kaos süreçleri tehlike yaratabilir.

1980 dünyasında değiliz, şu anda ne Avrupa ne Türkiye Soğuk Savaş döneminin ülkeleri değil. Türkiye tarafsız olmaya tabi ki devam edecek. Çünkü biz bu bölgede jeopolitik olarak her iki ülke ile de burun buruna yaşıyoruz, birçok anlamda karşı karşıya gelmek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu değerleri ve kadim Türk devletlerinin diplomasi gelenekleriyle sentezlediğimiz stratejilerimizle ,akil bir devlet olarak bölgenin barışını tesis etmeye katkı sunacağız.Ukrayna’da sokak çatışmalarının arasından Türk vatandaşlarını sağ salim tahliye eden Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere, elçiliklerimiz ve görevlilerimize emekleri için çok teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletimize bütün vatandaşlarımızın güvenmesini istiyorum. Asparagas haberlere dikkat etmelerini rica ediyorum çünkü bu dönemde sosyal medyada çok bilgi kirliliği var. Lütfen teyit edilmeyen hiçbir görüntüyü videoyu da paylaşmayın.”

Millet, Haber, Ajansı

508
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@siyasethaberleri.com.tr

siyasethaberleri.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Hızlıbul firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Haber Sitesi Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.